Opelclub Fórum
Vectra B 2.2 DTI - turbo

 
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Opelclub Fórum -> VECTRA - MOTOR/PREVODOVKA
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
davtex
Nový užívateľ...
Nový užívateľ...


Založený: 10.11.2011
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Št Nov 10, 2011 3:08 am    Predmet: Vectra B 2.2 DTI - turbo Odpovedať s citátom

Zdravim,
vlastnim Opel Vectra B 2.2 DTI, rocnik 2001. Auticko je v slusnom stave a za sebou ma 230,000km.

Minuly rok som na dialnici zacal z nicoho nic spomalovat a v spatnom som uvidel dost velku hmlu. V servise mali jasno, odislo turbo. Dovtedy nebol s autom problem. Vzhladom na hodnotu auta som nebol ochotny kupit original a tak som kupil turbo repasovane. Turbo bolo namontovane hned na druhy den a z servisu som presiel asi az 2m, ked sa mi rozsvietila kontrolka. Nasledne ich nejako osvietilo a bolo mi povedane, ze turbo nie je spravne nastavene. Tak tam nieco nastavili, presiel som sa po parkovisku, zase nieco nastavili a to cele sa opakovalo, kym som nemal pocit, ze auto ide ako ma.

Ja osobne som na tom aute potom moc nejazdil, skor sluzilo rodine na nakupy a podobne. Turbo fungovalo, no niekedy sa rozvietila kontrolka chyby motora, hlavne v nizsich otackach, najma pri radeni do 4/5. Na aute sa nabehalo 15,000km a potom sa nieco odfajcilo uplne.

Kontrolka chyby motora nabehla hned po nastartovani a auto bolo ponechane starym rodicom na druhej strane SR. Radit vyssi stupen ako 2 nemalo vyznam a maximalka bola cca 70kmh, co bolo dost nepohodlne. Samozrejme bolo potrebne vytacat motor, turbo nefungovalo. Takto sa najazdilo mozno 80km, co bola vzdialenost domov. Auto som neriesil, kedze v servise mi povedali, ze potrebujem dalsie turbo.

Pred nejakym casom som bol u starych rodicov a auto by mi padlo vhod. Tak som zo srandy pozrel nejake anglicke fora, kde bolo odporucene prekontrolovat vakuove hadicky. Tak som sa na to pozrel a uplnou nahodou bola hadicka, co ide zospodu do turba na 3 casti. Kupil som teda trosku sirsie hadicky(Octavia) a pre istotu vymenil vsetky. Hadicka za 2e/m a auto "opravene".

Zial, nejaka chyba tam este je. Auto sa vratilo do stavu po 1. vymene turba. Turbo reaguje neskor a horsie ako by malo. Niekedy sa tiez rozsvieti konntrolka chyby motora.

Podla mna su tu 2. moznosti a obidve su spojene s turbom, kedze pred tym bolo vsetko OK:

Otazka/moznost 1:
Pokaslali to v servise. Chodil som po parkovisku ako blbec, no ocividne to "nastavenie" od oka nefunguje tak ako ma. Je to mozne? Co tam ti experti mohli nastavovat?

Otazka/moznost 2:
Repasovane turbo odfacilo nieco ine, napr. to "nieco", co odfajcilo aj prve turbo. Co moze sposobit taku nahlu zmenu? je to normalne, ze sa turbo po 200,000 odfajci?

Prosim, niekto mi napiste, ze moznost 1 je spravna a aby som potocil nejakym srobikom a mohol ist vynadat servisakom Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
alzafir
Strieborný užívateľ....
Strieborný užívateľ....


Založený: 15.09.2010
Príspevky: 164
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Št Nov 10, 2011 9:39 am    Predmet: Odpovedať s citátom

K možnosti 1:
Je to možné. Turbo je řízené podtlakovým regulátorem ( takový hříbek, co tahá za táhlo turba, je to přišroubované na turbu) a ten je řízen elektromagnetickým ventilem podtlaku, solenoidem.
Jestli ti něco štelovali, tak nejspíš chod táhla toho hříbku ( jeho délku), no a to může být tvůj problém. Tady bych navrhnul zajet k někomu, kdo má možnost nastavit pomocí podtlakové pistole délku toho táhla správně, vynechal bych ten " servis"
Popojížděním po parkovišti a nastavení podle dojmu, tak tudy cesta nevede!!
Ještě si je pro jistotu zkontroluj úplně všechny podtlakové hadičky, vytahej ven a důkladně prohlédni, profoukni.....ať máš jistotu, že jsou v pořádku. Všechny, nejen ty, co vedou k turbu.
Pak si prohlédni polohu táhla toho hříbku. Někdo ti nastartuje a to táhlo musí po chvilce zajet na doraz. To je základní kontrola, že ti chodí podtlaky a ovládání turba. Nicméně je to jen kontrola vizuální, chce to i nastavit jak jsem psal.
Bod 2, turbo by ti mohlo něco zničit v případě, že by se rozstřelilo, zlomila hřídel nebo něco takového. To by se mohly kousky kovu dostat přes motor až do katu. Ale to nebude tvůj případ, tobě se zdá odešla těsnění nebo ložiska, proto ten dým. A to motor nezničí, změní se tlak v sání a jednotka shodí motor do nouzového režimu.
No a protože svítí i kontrolka poruchy, zajeď si na diagnostiku. Podle toho, co jsi popsal , to bude něco kolem MAP senzoru, ale to už věštím.
_________________
Zafira 2,2DTi 2005
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
davtex
Nový užívateľ...
Nový užívateľ...


Založený: 10.11.2011
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Št Nov 10, 2011 3:00 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

alzafir: diky za odpoved

1, Hadicka ide do malej jednotky z dolnej strany turba. Z tej jednotky ide maly hriadel so zavitmi do turba. To si mal na mysli?

2, Ak 1=ano, je mozne s tym pootocit manualne? Aby som zistil, ci to nie je zaseknute alebo nieco.

3, Chcem vyskusat podtlak odpojenim hadicky od turba a skusit to prstom - ako silno by to malo tahat?

4, Turbo som vizualne kontroloval, ked kamarat pridaval plyn. Nevsimol som si zmenu, no mohlo to byt aj vdaka vibraciam, skusim na ten hriadelik nieco prilepit, aby som to videl

5, Aky konektor ma moja Vecta na pripojenie OBD2? Ma aj CAN bus? SOm totizto v UK a na ebayi idu citacku po par korun.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
alzafir
Strieborný užívateľ....
Strieborný užívateľ....


Založený: 15.09.2010
Príspevky: 164
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Pi Nov 11, 2011 7:39 am    Predmet: Odpovedať s citátom

1. ano to jsem myslel Very Happy
2. Točit se s tím dá, ale nic tím nezískáš. Chce to zkontrolovat nastavení. Jak jsem psal, změřit.... nebo to opsat ze stajného auta. Šuplérou změřit délku táhla, nebo podle počtu závitů...
Kontrola hrubé funkce toho hříbku, nastartuj, táhlo zajede, odpoj hadičku a vyjede. To ti ale chodí. Regulovat to bude až při zatíženém motoru, na místě to netrap. Nic moc neuvidíš.
3. prostě ucítíš podtlak, těžko popíšu jak velký Laughing , na to jsou měřáky.
4. asi toho moc neuvidíš, to jsem psal, když bude turbo tlačit moc, a elektronika ho nebude schopna podtlakem zregulovat, spadne ti auto do nouzového režimu. No a bude svítit kontrolka motoru.
5. CAN je akorát pro komunikaci jednotka čerpadlo. K tomu se tuším nepřipojíš. Jestli má ta krabička v popisu op com, tak to je ono.
_________________
Zafira 2,2DTi 2005
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
davtex
Nový užívateľ...
Nový užívateľ...


Založený: 10.11.2011
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Ne Nov 27, 2011 10:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Tak, znova sa nieco odfajcilo, prave mi volal dedo, ze auto znovu nefunguje. O 2 tyzdne budem na Slovensku, kupujem OP-COM.

Akosi ale stale nechapem, ako by som mohol nastavit to tiahlo turbo. Ako by to robili poriadne v servise? Snad sa to nestavuje len tak od oka. Experti to nastavili zle a uz mi dochadzaju nervy, treba to spravit poriadne.

edited by admin
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
alzafir
Strieborný užívateľ....
Strieborný užívateľ....


Založený: 15.09.2010
Príspevky: 164
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Po Nov 28, 2011 9:12 am    Predmet: Odpovedať s citátom

To, že nefunguje auto jak by mělo , nemusí souviset s turbem, v motoru je hodně zranitelných míst.

Nastavení ovládání turba se děje tak , jak jsem zhruba popsal o něco výš.
Odpojíš hadičku od podtlakového ovladače ( toho hříbku), napojíš podtlakovou pistoli a napodtlakuješ. Až se táhlo nastaví na max výchylku, odečteš hodnotu podtlaku. No a když to nesedí, tak se to nastavuje šroubováním ( zkrácením, prodloužením) táhla.
Pistoli mít nejspíš nebudeš, tak zajeď k někomu, kdo ji má, bude znát i hodnoty.
_________________
Zafira 2,2DTi 2005
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
davtex
Nový užívateľ...
Nový užívateľ...


Založený: 10.11.2011
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Po Dec 24, 2012 8:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak ludia, pekne sviatky, po 2 rokoch som prisiel na to, co je tomu hlupemu autu. Nefunguje solenoid ventil, co ovlada wastegate na turbe. Teda funguje ako sa mu zachce - pri 2500 az 4000 otackach.

Podtlakova pumpa funguje ako ma, turbo funguje ako ma. Snad najdrahsie suciastky su teda OK.

Chcem sa opytat nejake veci este.

1, Podtlak ide, cuca, z tej roztrojky vlavo od posilovaca brzd do takej nadrzky uplne nalavo pod krytom pod sibou a potom ide niekde za vzduchovy filter kurenia. Co ta sakra je a co je ta nadrzka, nemoze to byt nadrzka na podtlak?

2, Pri solenoid ventile nalavo pri turbe je dalsia roztrojka. Je tam privod, hadicka do ventila na turbo a ta dalsia ide do nejakej srandy pod tym ventilom(co to sakra je?) a potom z toho este niekde dalej(kamze?) Mozem tie veci bezpecne odpojit?

3, Ked vynecham obidve roztrojky a necham v sustave iba tie 3 ventily, podtlak je hned silny a ked odpojim ten turbo ventil, nastartujem a potom pripojim priamo na turbo, tiahlo ide hned dole. Ked vsak necham v sustave tie roztrojky, podtlak je slabsi a po priamom napojeni na turbo ide tiahlo pomalsie dole, no po par sekundach je cela sustava ok, tu hadicku pomaly ani neviem dat dolu. Moze to byt kvoli tomu ze mam este v sustave nejaky unik, alebo to iba par sekund trva kym sa "podtlakuje" ten system?

Vdaka!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
iurai
Strieborný užívateľ....
Strieborný užívateľ....


Založený: 14.06.2007
Príspevky: 17354
Bydlisko: Brati ZLA va

PríspevokZaslal: St Dec 26, 2012 5:19 am    Predmet: Odpovedať s citátom

nadrzka pod sibou je cisto len pre vnutorny okruh kurenia, kludne hadicku k nej mozes v ramci skusok zapchat.

na tie podtlaky je tu jedna slusna tema, tak by som ti ju doporucoval najprv najst a prestudovat, a potom rovno do nej napisat, ak treba
_________________
UPOZORNENIE: sukromne spravy mi nepiste. kontakt cez E-mail: jurajlanyi(zavinac)gmail.com
cas sa minul ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
davtex
Nový užívateľ...
Nový užívateľ...


Založený: 10.11.2011
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Št Dec 27, 2012 5:06 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Tie temy som si pozrel vsetky, vazne mi pomohli. Tie ventily som vymenil, auto slape teraz ako nove, az ma to vystrasilo ako som teraz na nom chodil, uz mozem aj prebiehat Very Happy. Tie hadicky k tomu vetraniu a nadrzke este vymenim, kedze maju to najlepsie uz za sebou a niekde to este fuci. Stale vsak nechapem funkciu tej srandy pod ventilom pri turbe a kde ide ta hadicka z nej. Chcem to uz vsetko povymienat, no neviem sa dopatrat ku koncu tej hadicky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
davtex
Nový užívateľ...
Nový užívateľ...


Založený: 10.11.2011
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: So Dec 29, 2012 3:29 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak turbo teda funguje, no mozem ist aj tak do prdele. Vcera som mal problem nastartovat ako sa ochladilo, no nakoniec auto naskocilo a islo pekne do Krakowa a spat. Teraz som vo Vysnych Ruzbachoch, je -8 a auto nenastartuje. Nudzovo som vymenil 2 prepadove hadicky, startoval asi 2 hodiny s pomocou 3 dalsich aut a nic, 0 bodov, hladam si bus a po auto sa vratim asi v lete. Nejake napady ako to aspon nudzovo nastartovat? Idem este skusit to spustit z kopca, potom to rovno podpalim.

Cim je chladnejsie, tym horsie sa startuje. Auto eventulane par krat buchne, nastartuje sa a snazi sa drzat volnobeh, potom zhasne. Potom startujem dalsich 30 sekund a uz naskoci normalne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
srowic
Pravidelný užívateľ...
Pravidelný užívateľ...


Založený: 06.09.2011
Príspevky: 77
Bydlisko: Krupina

PríspevokZaslal: Po Feb 25, 2013 8:38 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne sa vidí že je tam aj nejaké čidlo na čerpadle čo dáva väčší pred strih keď je voda studená ak sa mýlim tak ma opravte ale na veľa autách to je či už mechanické alebo elektronické. Ale keď to točíš 30 sekúnd a nič tak to by už muselo odpáliť aj bez žhavičov. Samozrejme ak sú dobré tlaky motora...
_________________
Opel Vectra B 2.2 DTI 92kw r.v. 2000
Opel Vectra B 1.8 16V 85kw r.v. 1998 ex

Diagnostika a programovanie OP- COM
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Opelclub Fórum -> VECTRA - MOTOR/PREVODOVKA Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre



Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group