Opelclub Fórum
Modul stĺpika volantu CIM - informácie

 
Odoslať novú tému   Táto téma je zamknutá bez možností úpravy príspevkov a písania odpovedí    Obsah fóra Opelclub Fórum -> OPEL VŠEOBECNE
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
emenes
Nový užívateľ...
Nový užívateľ...


Založený: 09.08.2011
Príspevky: 2

PríspevokZaslal: St Aug 10, 2011 1:49 pm    Predmet: Modul stĺpika volantu CIM - informácie Odpovedať s citátom

Popri riadiacej jednotke motora ECU, má elektrická sieť najnovších typov áut aj druhý funkčný blok centrálneho charakteru, ktorého porucha môže auto znefunkčniť. U Oplov je to modul stĺpika volantu z produkcie fy DELPHI, ktorá preň používa názov Column Integrated Module CIM.
Je umiestnený pod volantom okolo jeho stĺpika. Dizajn zariadenia zjednodušuje elektrickú sieť auta najmä pri stĺpiku riadenia (dátové zbernice CAN sú len 2-vodičové) a redukciou zložitosti siete zlepšuje jej spoľahlivosť. Stĺpik riadenia je vnútri CIM obkolesený snímačom polohy volantu. Do CIM sú integrované 2 páčky (ovládanie blinkrov a stieračov) a tiež skrinka pre kľúč zapaľovania.

CIM je v podstate centrum / hub s vlastnou inteligenciou, kde sú pripojené 3 dátové zbernice typu CAN – s nízkou, strednou a veľkou rýchlosťou, spoločne s ďalšími zariadeniami. CIM komunikuje s ECU auta a riadi zobrazovanie informácií na palubnej doske pod volantom (ikony ...). Monitoruje a riadi veľa funkčných blokov systému: servo riadenie, ESP, airbagy, imobilizér ... a cez tento modul sa so zvyškom auta vymieňajú informácie prichádzajúce z jeho vlastného snímača uhla natočenia volantu, 2 páčiek pod volantom a zo spolupracujúcich funkčných blokov elektrickej siete auta.

Vzhľadom k zásadnému významu CIM v zostave auta, je potrebné maximálne dbať o jeho bezchybný stav. Z diskusií na webe možno súdiť, že poruchy CIM trápia dosť veľa majiteľom áut s týmto zariadením, oprava v servise je veľmi drahá.
Zariadenie žiaľ dokáže vyvolať a na ikonách zobraziť zavádzajúcu informáciu o prevádzkyschopnosti auta, vyhlási chybu, ktorá v skutočnosti nenastala. Z vlastnej skúsenosti aj z info na webe http://www.motor-talk.de/forum/cim-defekt-t3309159.html) ide napríklad o nasledovnú chybu: svieti ikona motora MIL (Malfunction Indication), ikona ESP a pod otáčkomerom sa zobrazuje symbol volantu signalizujúci poruchu posilňovača riadenia, hoci posilňovač samotný v aute pracuje normálne.
Testér vypíše chyby
U2139 – CAN bus žiadna komunikácia s CIM
U2108 – CAN bus žiadna komunikácia s ABS
P0605 – Indikátor chyby kontrolná lampa MI

V tomto stave je možné na webe nájsť nasledovné návrhy na opatrenia, realizovateľné svojpomocne
- skontrolovať poistku CIM
- skontrolovať napätie v palubnej sieti (14V)
- skontrolovať uzemnenie stĺpika riadenia, prípadne natiahnúť nové
- vyčistiť kontakty konektora CIM
- skontrolovať všetky prepojenia idúce z CIM

Vzhľadom na zásadný význam modulu CIM v zostave auta, usilujem sa o získanie maxima informácií o tomto zariadení a jeho integrácii do zostavy elektrickej siete auta (schéma el. siete obsahujúca CIM ...).Tieto informácie sa doteraz podarilo získať len v nedostatočnom rozsahu. Dokonca ani v knihe autora H.R.Etzolda „Opel Vectra C / Signum Jak na to“ nie sú dobré informácie o CIM, na str. 140 sa opisuje demontáž „otočného kontaktu“ hoci na obrázkoch jasne vidno modul CIM z pohľadu zozadu.
Prosím teda cestou aj tohto fóra o pomoc v tejto aktivite (odkazy na zdroje info), informácie by boli určite užitočné aj pre ostatných majiteľov Oplov s modulom CIM.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kajo
Opelclub Member - Zlatý užívateľ...
Opelclub Member - Zlatý užívateľ...


Založený: 09.05.2008
Príspevky: 9412
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St Aug 10, 2011 2:19 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja mám jednu skúsenosť.
Jednotka alarmu bola blízko CIMu a ten blbol.
Po pripojení na diag. som dostal snáď 30 chybových kódov, ktoré väčšinou vyzerali takto nejak:
- riadiaca jednotka XXX - nefunkčná komunikácia
- obvod XXX - chybný signál
apod.
Samozrejme, že hneď som vedel, že je to centrálna chyba nejakého uzlu, že je nezmysel, aby sa v aute všetko naraz pokazilo.

Podľa mňa to nie je dobrý systém, čo používa Opel.
Stupeň integrácie má byť priamo úmerný stupňu spoľahlivosti.
Tu sa ukazuje nepriama úmera.
_________________
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
iurai
Strieborný užívateľ....
Strieborný užívateľ....


Založený: 14.06.2007
Príspevky: 17354
Bydlisko: Brati ZLA va

PríspevokZaslal: St Aug 10, 2011 2:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

funkcia CIM-u sa z Opel schem neda pochopit. vsetko je to poprepajane CAN-om. logicke postupnosti, komunikacia medzi modulmi, to schemy neukazu
_________________
UPOZORNENIE: sukromne spravy mi nepiste. kontakt cez E-mail: jurajlanyi(zavinac)gmail.com
cas sa minul ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
helkr74
Nový užívateľ...
Nový užívateľ...


Založený: 19.01.2012
Príspevky: 6

PríspevokZaslal: Ne Feb 05, 2012 4:44 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

prisiel mi nedavno mail ze opel zmal zvolavaciu akciu na ten modul cim a ze je to zadarmo mam ten mail tak ho vytlacim a zabehnem do autorizovaho servisu ci to daju do poriadku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kajo
Opelclub Member - Zlatý užívateľ...
Opelclub Member - Zlatý užívateľ...


Založený: 09.05.2008
Príspevky: 9412
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne Feb 05, 2012 5:26 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Iba uzemnia stĺpik volantu.
_________________
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Signum
Opelclub Member - Zlatý užívateľ...
Opelclub Member - Zlatý užívateľ...


Založený: 02.05.2007
Príspevky: 4787
Bydlisko: Galanta

PríspevokZaslal: Ne Feb 05, 2012 5:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To určite nepojde
_________________
mám OPEL
*** Diagnostika vozidiel Opel***


Naposledy upravil Signum dňa Ut Sep 11, 2012 7:44 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
angel33
Pravidelný užívateľ...
Pravidelný užívateľ...


Založený: 09.03.2010
Príspevky: 36
Bydlisko: SL

PríspevokZaslal: Ut Sep 11, 2012 7:13 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Signum, prosim ak ho ešte maš, skopiruj cely mail, chcem vedieť čo ďalej pišu. Ak môžeš. Dik.
_________________
OPEL VECTRA C
r.v. 2002
2,2 DTI 16V
motor: Y22DTR, 92kW
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Odoslať novú tému   Táto téma je zamknutá bez možností úpravy príspevkov a písania odpovedí    Obsah fóra Opelclub Fórum -> OPEL VŠEOBECNE Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre



Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group